N E W S L E T T E R
logo final white2
instagram facebook linkedin youtube 

ROZSAH & SILA ČLENKU pre tvoje aktivity
časť II.

Úvodnú časť tejto témy sme si už načali v predchádzajúcom newsletter-i. Dôležitosť pohyblivosti v členku je zásadná nielen pre všetkých športovcov, ale aj pre všetkých tých, ktorý sa venujú akémukoľvek pohybu, počnúc silovým tréningom, cez bežecké alebo iné kondičné aktivity, ktoré zahŕňajú napr. skákanie či pivotovanie.

Teraz vám ponúkam pohľad na ďalší z pohybov v členku, ktorý patrí k tým najdôležitejším pre funkčnosť celej spodnej končatiny.

I keď sa môže zdať, že pre stabilné koleno sú podstatné iba silné kvadricepsy alebo sedacie svaly, musíme rešpektovať aj fakt, že jeho stabilitu ovplyvňuje do veľkej miery aj dostatočne mobilný (alebo imobilný?) členok. Sú športy, ako napríklad lyžovanie, kde sú často vidieť práve tie zranenia, ktoré súvisia s kolenom. Aj keď každý prípad je vysoko individuálny, z veľkej časti môže zohrávať úlohu práve fakt, že členok je tu dlhšiu dobu fixovaný v lyžiarke a nemôže tak vykonávať dostatočne svoju funkciu a odbremeňovať tak koleno. Spolu s nedostatočnou silou štruktúr a svalov v oblasti kolena sú potom bolesti alebo zranenia kolena nie veľkým prekvapením. Neznamená to samozrejme, že máme s podobnými športami skončiť, ale naopak zamerať sa na čo najlepšiu prevenciu a správne uchopený tréning.

Späť však ku členku. Ako ovplyvňuje rozsah dorziflexie celý členok a všetko smerom hore od neho ? Ako vieme diagnostikovať seba samých v tomto pohybe ?
DIAGNOSTIKA DORZIFLEXIE & ROTÁCIE V HOLENNEJ KOSTI
BeFunky-collage
Akými cvikmi si vieme pomôcť, ak zistíme, že je naša dorziflexia obmedzená?
BeFunky-collage
Odpovede na otázky a video ukážky si môžete pozrieť po kliknutí
na nasledujúce video:
Urba_Sport_BA_0870

Trénujte so mnou kdekoľvek

Vzhľadom na aktuálnu spoločenskú situáciu a okolnosti s tým súvisiace, sme spolu s prevádzkovateľom pobytu Rebornea boli nútení presunúť májový termín Kondično-zdravotného fitness pobytu na september 2020. Lokalita pobytu je nezmenená a bude sa odohrávať v čarovnom prostredí jazera Balaton /Balatonfüred/, kde dostanete možnosť spoznať a vyskúšať môj tréningový systém pre vonkajšie a vnútorné podmienky, ktorý si následne budete môcť osvojiť aj do tých vlastných.

Pobyt je vhodný pre všetky vekové kategórie a obe pohlavia - obzvlášť vhodný je však pre tých, ktorí hľadajú viac individuálny prístup a preto sú vítané všetky pohybové úrovne, čím by som rada pozvala aj všetkých starších cvičencov. Pobyt sa uskutoční pri min. počte 10 a max. počte 12 účastníkov.

V prípade akýchkoľvek zmien, ktoré by sa mohli dotknúť pobytu, vás budem informovať.

Viac informácii k pobytu nájdete tu.
Ak si zmeškal posledné články na blogu, tu sa k nim rýchlo dostaneš:

Prehabilitujete ?

Mnohí z vás sa už určite stretli s nutnosťou podstúpiť rehabilitáciu, nech už bol dôvod pre ňu akýkoľvek. O to menej je však pravdepodobne v povedomí koncept prehabu resp. prehabilitácie. V úvode článku si povieme, o čo presne ide a v jeho druhej časti sa budeme venovať konkrétnym príkladom. Prehabilitácia je prístup, ktorým aktívne pripravujeme vlastné telo pre určitú špecifickú …
Prehabilitujete ?

Jeden cvik, veľa benefitov

Jeden cvik, veľa benefitov
Keď by som mala vybrať iba jeden cvik na spodnú časť tela z radu viac pokročilých, tak by to bol určite on. Kozácky drep. Neviem, či existuje iný, tak komplexne zameraný cvik pre spodnú časť tela, ako je práve tento druh drepu. Na úvod sa poďme s ním zoznámiť. Prevedenie cviku sa odohráva vo frontálnej rovine, čo znamená, že sa …


Veľa podnetných pohybových zážitkov
praje
-Andrea-
13a1017fc43be9ab682aed0fb5f9d06f
logo final white2